Jak narysować wiersz? Premiera Galerii Bajek

galeria-bajek-wiersze-czytane-obrazem-mind-and-dreamTo była magiczna środa. Od rana w  warszawskim Teatrze Wielkim buszowały dzieciaki z czterech klas podstawówek. Poduszki do siedzenia w eleganckim wnętrzu sali redutowej, 3 metrowa żyrata i ogromny misiek witający gości, tworzyli klimat bajkowego świata już od progu.

Obrazy ilustratora książki – słynnego plakacisty Rafała Olbińskiego rozstawione na sztalugach witały przybywających bajecznymi kolorami i wieloznacznymi interpretacjami. Wnętrze Teatru było odmienione.

Gdy wchodziłam głównym wejściem Opery (to ten sam budynek) – sale ociekały przepychem i klasycyzmem. Operowa muzyka z próby sączyła się pustymi korytarzami – korytarzami… bez życia.

 

Za to mnóstwo życia było w sali redutowej Teatru, gdyż po brzegi przepełniały ją kolory i puchowe poduchy po których buszowała około 100 dzieciaków z podstawówki.

 

 

 

DSC02180

Moim zadaniem było ilustrowanie interpretacji wierszy – bajek, napisanych przez Michała Zawadkę.

Bajki od zawsze uczyły “jak żyć”. Od wieków były esencją mądrości, kulturowym piętnem, drogowskazem postępowania.

Te zgromadzone w Galerii Bajek – zachwyciły mnie jednak swoją prostotą, humorem i silnym, jasnym przekazem. Łatwe do przyswojenia treści i nauki ilustrowałam z niekłamaną przyjemnością, zwłaszcza że obserwujące mnie podczas pracy dzieciaki co chwila piszczały pomagając dobierać kolory.

Pierwsza premiera dla dzieci odbyła się o 11.00. Wziął w niej udział nawet mój idol z lat dziecięcych – Adam Fidusiewicz (grający między innymi Stasia w pustyni i w puszczy).
DSC02190Wieczorem zaś – przewidziano elegancją galę dla dorosłych. Zgromadzeni celebryci z klasą zajęli pierwsze rzędy widowni. Zaproszeni goście elokwentnie odpowiadali na pytania prowadzącego galę. Autor i inicjator wydarzenia (Michał Zawadka) zadbał o najdrobniejsze szczegóły – miałam wrażenie, że niewiele tego typu imprez jest aż tak dobrze przygotowanych (a piszę to z perspektywy obserwatora “od kuchni”).

Jako ilustratorka byłam w bardzo komfortowej sytuacji – zapewniono mi sztalugę, sztywny papier, dobre miejsce do rysowania.

Jedyne, co mnie nieco zaskoczyło, to buszujące między sceną a sztalugami dzieciaki, które za nic miały poważny koncert kwartetu smyczkowego czy nastrojowe występy wokalne. Artyści zgromadzeni na scenie absolutnie nie przeszkadzali najmłodszym widzom w twórczej pracy na kolorowankach, które zaimprowizowałam podczas rysowania Gali.

Na każde wymaganie znajdzie się jednak sposób. Dzieciaki były zachwycone możliwością aktywnego uczestniczenia w wydarzeniu i dodania “swoich kolorów” dosłownie i w przenośni. “Jak to, cały czarny fortepian, a możemy go pokolorować?”.

11230800_900027150091756_4338346051938686156_o
fot. Szuba Art Studio

 

 

W międzyczasie między mną a jednym z 6-letnich uczestników wywiązał się następujący dialog:

-pjosę pani, ładnie pani rysuje. podoba mi się pani. A ożeni się pani ze mną?

-Piotrusiu, ja mam już męża i bardzo go kocham.

-no dobze, rozumiem. Ale ja też jestem fajny, Niech się pani ze mną ożeni…

-a czemu?

-bo będę psynosił pani kredki. I Panią docenię.

 

DSC02196Ależ ta młodzież jest wygadana!:)

 

Wiele nauczyło mnie to doświadczenie. Bardzo uśmiechnęło. Przygotowało na kolejne wyzwania.

I dało do myślenia w kwestii wzbudzania emocji u obserwatorów ;).

 

 

 

 

Więcej:

https://www.polskieradio.pl/9/202/Artykul/1540303,Galeria-bajek-czyli-wiersze-zilustrowane

http://www.mindanddream.pl/galeria-bajek/

http://ohme.pl/patronaty/najbardziej-oczekiwana-premiera-tej-jesieni-galeria-bajek-wiersze-czytane-obrazem/

http://party.pl/imprezy/anna-kalczynska-beata-sadowska-na-premierze-galerii-bajek-20224-r3/

 

DSC02204

 

 

O mnie

Agata Jakuszko Sobocka – psycholog, trener efektywnych notatek wizualnych, profesjonalna ilustratorka konferencyjna i facylitatorka graficzna. Pionierka myślenia wizualnego w Polsce. Poza tym przedsiębiorca i mama. Pomaga zrozumieć to co trudne w prosty sposób. Wykorzystuje swoją wiedzę psychologiczną do wspierania rozumienia i zapamiętywania u dzieci i dorosłych dzięki wykorzystaniu sketchnotingu. Stworzyła pierwszą szkołę myślenia wizualnego w Polsce – Akademię Sketchnotingu.

Draw the words
w mediach społecznościowych

Newsletter

Bądź na bieżąco z wizualnymi niusami.

Shopping Cart

Zapisy