Doszłam do wniosku, że z tym całym myśleniem wizualnym w Polsce jest jeden główny problem – nie do końca wiadomo, co oznaczają pojęcia którymi posługują się osoby ze środowiska myślenia wizualnego. Dlatego postanowiłam, by ułatwić Wam życie, zrobić krótki wykaz słów związanym z tym tematem :).

Najczęściej przeczytacie i usłyszycie o takich pojęciach jak:

BANK IKON – zorganizowanie pomysłów na zapisanie informacji za pomocą prostych kształtów (kresek, kropek, linii) które symbolizują konkretny przekaz. Bank ikon może mieć dowolną, przyjazną użytkownikowi formę. Profesjonalista oferujący usługi w zakresie myślenia wizualnego posiada lub/i sam tworzy taki zbiór inspiracji, by w każdym momencie mieć pod ręką kilka pomysłów na zilustrowanie danego pojęcia. Forma banku nie jest ściśle okreslona – może to być folder ze zdjęciami, zeszyt z ikonami, album podzielony na tematyczne rozdziały lub fiszki z rysunkami. Korzystając z banku czerpiesz radość , inspirację i nie musisz spłacać żadnych kredytów.

DSC03454

DOODLING ( czas. ang to doodle) – czyli bazgranie. Ma wiele odmian, daje ogrom przyjemności. Może być bezwiedne lub intencjonalne (ozdabianie geometrycznymi wzorami krawędzi zeszytów). Przybiera czasem formę sztuki (patrz Zen Tangle)

GRAPHIC FACYLITATION – proces ułatwiania przebiegu i rozumienia procesu poprzez jego rozrysowanie, zilustrowanie.

209999

GRAPHIC RECORDING – zapis graficzny, najczęściej tworzony na żywo na dużym (większym niż A4) formacie. Rysujący na bieżąco przekłada to, co dzieje się podczas wydarzenia / na scenie/ na spotkaniu na obrazy, hasła i kształty wyłapując esencję. Istotna jest przejrzystość i zrozumiałośc w sposobie zapisu, by odbiorca nawet nie uczestnicząc w wydarzeniu – mógł się zorientować co było głównym przekazem. Zapisujący tłumaczy na język obrazkowo-hasłowy obserwowane sytuacje. Czynność ta wymaga maksymalnego skupienia, uważności, bieżacego analizowania i organizowania sobie przestrzeni. GR jest trudniejszy niż pozornie się wydaje. Wymaga ogromu ćwiczeń, wiedzy, umiejętności. Rzadko przewidziane są przerwy na toaletę. W Polsce zazwyczaj liczony jest na godziny lub dni pracy. 12182482_900027810091690_1443548173366375452_o

GRAPHIC RECORDER – (pol. tłumacz wizualny, zapisywacz, skryba wizualny, wizualny reporter, przekładacz obrazkowy-nazwy są różne, chodzi o to samo). To ktoś, kto jednocześnie słucha, myßli, rysuje, analizuje, a do tego kombinuje: “jak to wszystko zmieści© na jednej karcie papieru?”. Wymagający zawód dla prawdziwych twardzieli. Sprawdza się na spotkaniach biznesowych, konferencjach, galach, wystawach i pokazach, warsztatach, szkoleniach – wszędzie tam, gdzie warto jest uchwycic to, co najważniejsze z wypowiadanych słów.

MIND MAPPS / MIND MAPPING – (pol. mapy myśli, myślo-mapy); zaproponowany i promowany przez T. Buzana sposób organizacji materiału, rządzący się konkretnymi zasadami sposób zapisu (gałęzie, kolory, umieszczania treści na mapie).

MYŚLENIE WIZUALNE / OBRAZAMI – w telegraficznym skrócie rozumiem to jako szereg technik wspomagających procesy poznawcze tj. kojarzenie, zapamiętywanie, przypominanie sobie, wyobraźnię, myślenie itd. Polega na formułowaniu informacji w graficznych symbolach (wykresach, liniach, układach, kształtach).

SKETCHNOTING – (pol. szkicowanie obrazami, notowanie obrazami, notowanie wizualne/graficzne i in.) – zapis treści np. słuchanego wykładu w formie haseł, kształtów, linii, strzałek, ikon, symboli. Notatki są tworzone zazwyczaj na małym formacie (A4 i mniejsze). Mają być zrozumiałe przede wszystkim dla ich autora.

MK2

 

SKETCHNOTKA – (pol. notatka wizualna/obrazkowa, szkic graficzny, i in.) – Notatki są tworzone zazwyczaj na małym formacie (A4 i mniejsze). Mają być zrozumiałe przede wszystkim dla ich autora. Istnieją zasady pomagające organizować sobie sposób zapisu notatki. Polecam szkolenia w tym zakresie organizowane przez praktyków mających doświadczenie w tym zakresie.

TRENER MYŚLENIA WIZUALNEGO – osoba sprawnie tłumacząca, o co w tym wszystkim chodzi. Zanim się zapiszesz do niego na szkolenie, upewnij się co do jego rzeczywistych kompetencji! Sprawdź portfolio, wysłuchaj opinii (nie tylko jego znajomych).

12031585_10206119068809153_2970004276806462189_o

VISUAL VOCABULARY – (pol. język obrazkowy / graficzny i in.) – sposób zapisu informacji bazujący na ikonach, symbolach i prostych ilustracjach oddających sedno przekazu.

ZEN TANGLE – relaksacyjna forma bazgrania – tworzenie ornamentów, ozdobnych wzorów z prostych form geometrycznych. https://www.zentangle.com/

Czy teraz jest już trochę bardziej zrozumiale?;)

Pozdrawiam kolorowo!

Agata

 

Shopping Cart

Zapisy