Najczęstsze pytania o Bujo

czyli 2 filmy, 10 .pdf z ikonami do pobrania i to, co warto wiedzieć na początek 🙂

Co znaczy BuJo?

To skrót od angielskiej nazwy bullet journal, popularnego na całym świecie określenia na metodę samodzielnego planowania kalendarza.  W swoim założeniu prowadzenie bullet journala (BuJo) ma pomóc utrwalić przeszłość, zorganizować teraźniejszość i wesprzeć planowanie (projektowanie) przyszłości. Twórca tego podejścia, Ryder Carroll na swoim blogu przybliża zarówno historię jak i ewolucję podejścia do planowania „od bulletów”, czyli od podpunktów. Najczęściej taki BuJo składa się po prostu z list zadań do wykonania, jednak w internecie możemy znaleźć mnóstwo inspiracji dotyczących rozrywki, zdrowia, zainteresowań itd.

https://bulletjournal.com

Na świecie przyjmuje sie, że najpopularniejszą formą używnia BuJo jest analogowe – odręczne uzupełnianie go treścią (istnieją tez wersje cyfrowe). Wiąże się z tym wiele benefitów, między innymi ćwiczenie skupienia, myślenia analitycznego oraz wsparcie procesów kontrolowania emocji.

Osoby prowadzące BuJo stwierdzają podniesiony poziom efektywności osobistej (są bardziej świadome jak gospodarują swoim czasem). Poza pozytywnymi skutkami natury psychologicznej – prowadzenie bullet journala to także możliwość eksperymentowania z własną twórczością i kreatywnością.

zdj. tealnotes.com

Czy muszę umieć rysować żeby prowadzić BuJo (bullet journal)?

Do prowadzenia BuJo nie trzeba posiadać zdolności artystycznych. Znacznie ważniejsza jest systematyczność. Jeżeli jednak zdarzy Ci się opuszczenie kilku dni lub odłożenie BuJo na kilka tygodni – to też nie jest koniec świata. To ten zeszyt ma służyć Tobie, nie odwrotnie.

Rysowanie w BuJo ułatwia zapamiętywanie i umila proces wypełniania stworzonych tabelek i schematów. Dodawanie prostych ikon sprawia, że na dłużej koncentrujemy się na uzupenianym zagadnieniu- przez co lepiej  zapamiętujemy jego elementy. Dodanie prostego symbolu np. na zakupy przy liście regularnych zakupów pozwoli przypisać naszemu umysłowi konkretną kategorię, a to przyczynia się do łatwiejszego przypomnienia sobie o niej w późniejszym czasie.

Mózg kocha skojarzenia, zwłaszcza wizualne – w końcu został stworzony do myślenia obrazami.

Twórca metody bullet journal jednak najczęściej prezentuje strony swojego bullet journala pozbawione jakichkolwiek ozdobników. Zdecydowanie polecam przetestować podejście „z” i „bez rysowania”.

Według mnie – nawet groteskowo-koślawe symbole przy notatkach będą lepiej działały niz zwykłe podpunkty.

Zawsze możesz skorzystać ze ściągawki – banku ikon wydrukowanej na okładce naszych BuJo. Dodatkowo zachęcam Cię do pobrania wzorników ikon:

Czy mogę mieć jeden BuJo do wszystkiego, czy oddzielny do planowania w pracy, zajęc domowych, swojego rozwoju itp.?

Wszystko zależy od tego, czego naprawdę potrzebujesz. Nie spotkałam się z regułą zakazującą prowadzenia kilku oddzielnych BuJo. Choć wierzę, że prowadzenie jedynie zawodowego bullet journalu ma sens, znacznie wygodniej zabrać go ze sobą w podróż służbową. W jaki sposób wykorzystać BuJo w pracy dowiesz się z tego filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=V4sHlk2Whew&t=258s

Osobiście prowadzę jeden BuJo do wszystkiego wyłącznie z wygody – lubię mieć wszystkie sprawy dotyczące zarówno życia prywatnego i zawodowego w jednym miejscu. Wielu moich znajomych prowadzi oddzielne BuJo do pracy, śledzenia swoich nawyków, rozwoju oosbistego czy planów domowych.

Proponuję zacząć od jednego zeszytu w którym zawrzesz kilka podstawowywh schematów organizacji i po 2-3 tyugodniach sam zdecydujesz, czy Ci to odpowiada.

W jakim zeszycie najlepiej notować?

W takim, ktory Ci się podoba :).
Najwygodniejsze dla mnie do prowadzenia BuJo są zeszyty w kropki, gdyż te delikatne znaczniki subtelnie podpowiadają w jaki sposób poprowadzić linie kreślonych schematów.

Niektórzy preferują zeszyty w linie ze względu na łatwy i zaczerpnięty ze szkoły sposób zapisywania linijka pod linijką.

Zdecydowanie rzadziej widuję przykłady BuJo w kratkę.

Dlatego projektując linię BuJo organizerów dobraliśmy takie wzory papieru, by spełniły różne potrzeby i oczekiwania. Przy wyborze pierwszego bullet journalu warto zwrócić też uwagę na gramaturę papieru i rozmiar samego zeszytu. Jeżeli będziesz używać swojego BuJo tylko w domu – może mieć większy rozmiar. Osobiście wybrałam format B5 ze względu na to, że mieści się w każdej mojej torebce i mam go prawie zawsze przy sobie.

Papier cieńszy niż 90 g/m2 może być problematyczny przy używaniu pisaków o intensywnym tuszu (łatwiej przebijają na drugą stronę).

Jakie pisaki są potrzebne na start z BuJo?

Moje ulubione narzędzia pokazywałam w krotkim filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=W_xClclFh5o

Jednak do rozpoczęcia przygody z BuJo tak naprawdę potrzebujesz  długopisu (lub ołówka) oraz linijki.

To podstawowy „sprzęt”, który pozwoli Ci rozrysować najprostsze elementy BuJo.

Wszystko inne, czyli:

 • Cienkopisy (czarny plus kolorowe)
 • Gel peny
 • Markery
 • Pisaki do kaligrafii
 • Brushpeny
 • Zakreślacze
 • Tasmy washi
 • Naklejki

…to tylko dodatki uprzyjemniające notowanie w BuJo

Co daje prowadzenie BuJo?

Prowadzenie BuJo:

 • Uczy systematyczności i cierpliwości
 • Pozwala spojrzeć na to co robimy z innej perspektywy
 • Może uświadomić i zidentyfikować „pożeraczy czasu”
 • Pozwala lepiej zorganizować się w pracy, podczas odpoczynku i hobby
 • Identyfikuje nawyki i wspiera ugruntowanie tych pożądanych
 • Umożliwia odreagowanie emocjonalne
 • Otwiera na twórcze myślenie i często redukuje perfekcjonizm
 • Daje możliwość nieszablonowego zorganizowania się w życiu
 • Wspiera uczenie się i zapamiętywanie
 • Pozwala na gromadzenie w jednym miejscu rzeczy wartych zapamiętania (listy)
 • Motywuje do osiągania zamierzonych celów (przy codziennym używaniu BuJo)
 • Stanowi dobrą i mądrą rozrywkę dla osób w każdym wieku
 • Uczy otwartości i odwagi w próbowaniu nowych rozwiązań (schematów)
 • Jest przyjemne

Gdzie szukać inspiracji?

Youtube: https://goo.gl/pSpTAw

Pinterest: https://goo.gl/jHQNeL

Instagram: https://goo.gl/m52BRW

https://www.instagram.com/interdruk_official/

O mnie

Agata Jakuszko Sobocka – psycholog, trener efektywnych notatek wizualnych, profesjonalna ilustratorka konferencyjna i facylitatorka graficzna. Pionierka myślenia wizualnego w Polsce. Poza tym przedsiębiorca i mama. Pomaga zrozumieć to co trudne w prosty sposób. Wykorzystuje swoją wiedzę psychologiczną do wspierania rozumienia i zapamiętywania u dzieci i dorosłych dzięki wykorzystaniu sketchnotingu. Stworzyła pierwszą szkołę myślenia wizualnego w Polsce – Akademię Sketchnotingu.

Draw the words
w mediach społecznościowych

Newsletter

Bądź na bieżąco z wizualnymi niusami.

Shopping Cart

Zapisy