6 mitów o rysowaniu notatek (sketchnotingu)

Nie wiem czy wiesz, ale o sketchnotingu, czyli o notkach wizualnych krążą już mity. Wiele z nich niestety już się utrwaliło w ogólnej świadomości naszej cudownej rozwojowej populacji, ja natomiast chciałabym się skupić na 6 najpoważniejszych, które totalnie nie są prawdą!

 

MIT 1. MUSISZ PIĘKNIE RYSOWAĆ, ABY ROBIĆ WIZUALNE NOTATKI!

NIE MUSISZ! Okazuje się, że to właśnie osoby, które mają talent do rysowania, często mają blokady twórcze. Potrafią zaciąć się na wyborze puszystości futra kota, którego mają narysować! A to nie o to chodzi. W sketchnotingu ważna jest skuteczność i dostarczanie rozwiązań. Ważne jest, aby posługiwać się konkretnymi trickami, których można nauczyć się na różnych kursach myślenia wizualnego. Jakie tricki? Podpowiem tylko, że jeśli potrafisz napisać alfabet, to jesteś w stanie narysować praktycznie wszystko 🙂

 

MIT 2. JEST TO METODA TYLKO DLA WYBRANYCH!

W ramach Akademii Sketchnotingu, którą prowadzę, mam słuchaczy w wieku od 9 do 83 lat! Nie ma w grupie podziału na zawody, typy osobowości czy inne podziały psychologiczne. NIE JEST TO METODA DLA WYBRANYCH! Dosłownie każdy jest w stanie opanować podstawy przekazywania informacji w sposób wizualny. Jeśli chcesz zobaczyć więcej materiałów o sketchnotingu to zapraszam Cię na mój kanał Agata Jakuszko, sam przekonasz się, że nawet Ty jesteś w stanie się tego nauczyć. 

 

MIT 3. GDY RYSUJESZ, NIE SŁUCHASZ!

Szczerze, czy spotkałeś się kiedyś w szkole z tym, że nauczyciel zabraniał bazgrać po marginesach? Bo uważał, że nie skupiasz się, tylko bazgrzesz i nie okazujesz mu szacunku. Pewnie niejeden z Was potwierdzi. A prawda jest taka, że jeśli podczas słuchania kreślisz proste kształty, starasz się coś napisać, czy rysujesz szlaczki, to dużo więcej zapamiętujesz! To się dzieje nieświadomie. Dzięki temu jesteś w stanie więcej i lepiej zapamiętać. Więc jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się bazgrać, na przykład, przy rozmowie telefonicznej lub rysowałeś buźki, strzałki, kształty przy tworzeniu notatek, SUPER! To znaczy, że Twój mózg, dzięki temu, lepiej przetwarzał informacje. 

 

MIT 4. NOTKI WIZUALNE WYGLĄDAJĄ INFANTYLNIE I NIE NADAJĄ SIĘ DO BIZNESU!

BŁĄD! Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że prowadzę swój biznes na podstawie tworzenia notatek dla przedsiębiorców. Tygodniowo dostaję bardzo dużo pytań i próśb o pomoc czy wsparcie właśnie w biznesie! Notki, zwłaszcza te rysowane, wcale nie muszą być infantylne. Sama tworzyłam notkę wizualną w SEJMIE! Różne przykłady takich notek możecie znaleźć na internecie wpisując w wyszukiwarkę GRAPHIC RECORDING. Pomimo że często są to proste kształty, to nie są one infantylne. Wręcz przeciwnie. Są bardzo angażujące, ciekawe, a na pewno oryginalne, a o to chyba chodzi w biznesie, prawda? W biznesie ważne jest, aby nasz przekaz był rozumiany, zdobywał nowe zasięgi, budował relacje z naszymi klientami i czymś się wyróżniał! 

 

MIT 5. TO TRUDNE!

Latanie też jest trudne, ale dzięki samolotom już się da! Jeśli masz do dyspozycji odpowiednie narzędzia, zasoby, wiedzę czy umiejętności i technologię to wszystko jest możliwe! Jeśli znasz proste tricki, chwyty, sposoby na wizualizację naszych myśli to już jesteś bliżej celu. Nie potrzeba umiejętności równych wielkim malarzom, aby przekazać swoją ideę. Na moim Instagramie znajdziesz kilka prostych tricków, jak narysować na przykład lamę czy jednorożca, ale również znajdziesz tam, jak narysować takie pojęcia jak wiedza, porozumienie, relacje. Polecam Ci również, jeśli posiadasz Facebooka, zajrzyj na te grupy: MYŚLOGRAFIA lub Rysuję dla swoich uczniów. Są to grupy, na których ludzie dzielą się swoimi pomysłami na wizualizowanie skomplikowanych treści.

 

MIT 6. JESTEM ŚCISŁOWCEM, MÓJ UMYSŁ NIE OGARNIA ARTYSTYCZNYCH, RYSUNKOWYCH NOTATEK!

Zaskoczę Cię. Jeśli masz umysł ścisły, dużo szybciej nauczysz się tej metody, ponieważ potrafisz dużo łatwiej słuchać, analizować, organizować. To właśnie osoby o usposobieniu analitycznym tworzą niesamowicie artystyczne i kreatywne prace. Oczywiście ta metoda jest fajna dla humanistów, bo oni łączą ze sobą różne dziedziny i potrafią znaleźć ten wspólny mianownik, jednak umysł ścisły ma tutaj przewagę. 

Tak naprawdę to tych mitów krąży dużo, dużo więcej, jednak w Polsce sketchnoting jest pojęciem młodym i powyższe mity są najczęściej spotykane i są najbardziej krzywdzące!

Jeśli kiedykolwiek myślałeś o sketchnotingu, ale któryś z powyższych mitów Cię odciągnął od pomysłu, to mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wątpliwości!

Zostaw komentarz

O mnie

Agata Jakuszko Sobocka – psycholog, trener efektywnych notatek wizualnych, profesjonalna ilustratorka konferencyjna i facylitatorka graficzna. Pionierka myślenia wizualnego w Polsce. Poza tym przedsiębiorca i mama. Pomaga zrozumieć to co trudne w prosty sposób. Wykorzystuje swoją wiedzę psychologiczną do wspierania rozumienia i zapamiętywania u dzieci i dorosłych dzięki wykorzystaniu sketchnotingu. Stworzyła pierwszą szkołę myślenia wizualnego w Polsce – Akademię Sketchnotingu.

Draw the words
w mediach społecznościowych

Newsletter

Bądź na bieżąco z wizualnymi niusami.

Shopping Cart

Zapisy