jak wybrać tablet graficzny

Jak dobrać tablet graficzny do rysowania?

O tym jak wybrać odpowiedni tablet graficzny dla siebie rozmawiałam z Anną Wolską-de Keijzer, autorką marek –  RysAnka i Go Visual Concept. Anna jest facylitatorką graficzną, ilustratorką biznesu, trenerką biznesu, praktykiem myślenia wizualnego, ciekawą życia i kreatywną przedsiębiorczynią. Uczy m.in. rysowania na tablecie z wykorzystaniem popularnych programów. Jest też absolwentką Akademii Sketchnotingu i tutaj zaczynała swoje pierwsze kroki z myśleniem wizualnym. Poniżej znajdziesz podsumowanie naszej rozmowy oraz nagranie naszego spotkania. Zapraszamy!.

 

O czego zacząć, gdy zastanawiasz się nad wyborem tabletu graficznego?

 

Na początku musisz wiedzieć, że na rynku są dostępne dwa rodzaje tabletów graficznych: Tablet graficzny LCD (taki na którym rysujesz po ekranie) i Tradycyjny tablet graficzny (taki, który jest podkładką podpinaną pod Twój komputer.)

 

Na tym pierwszym rodzaju zazwyczaj pracują profesjonalni graphic recorderzy. Drugi – na którym rysujesz po aktywnym polu (padzie), który ustawiamy na biurku przed sobą jak podkładkę pod mysz (obraz widzisz na ekranie komputera) jest zazwyczaj tańszy i dobry dla początkujących. Jednak w tym przypadku koordynacja ekran – głowa – ręka bywa trudna. Przy długiej pracy z tabletem graficznym lepiej sprawdzi się  tablet z aktywnym ekranem – usprawni to z pewnością  Twoje działania. 

 

Szczerze mówiąc na początku Twojej przygody ze sketchnotingiem wybór rodzaju nie ma aż takiego znaczenia. Warto spróbować metodą prób i błędow  i zobaczyć, które rozwiązanie Ci odpowiada, 

 

Jak z każdym sprzętem, tablet graficzny musisz dopasować do siebie. Warto przed zakupem odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania:

 

 •  jak rysujesz? 
 • dla kogo rysujesz?
 • gdzie rysujesz?

 

Jaki cel ma mieć posiadanie takiego sprzętu? Czy masz zamiar kupić go, by na nim zarabiać, czy dla ułatwienia codzienności, a może dla zabawy? Nie zawsze od początku warto inwestować w bardzo drogi sprzęt, bo być może zupełnie wystarczą Ci podstawowe parametry z oferty tabletów graficznych za 300-500 zł. 

 

Zastanów się, czy mobilność jest dla Ciebie ważna? Czy możesz być ciągle podpięty do komputera, czy będziesz go brać często na spotkania i wyjazdy? Wtedy waga i wielkość sprzętu mają duże znaczenie dla wygody pracy i kręgosłupa;). Wytrzymałość baterii i szybkość ładowania może grać tu także dużą rolę.

 

Więc pomyśl też dla kogo rysujesz? Jeśli chcesz kupić tablet graficzny na własny użytek dla frajdy, to nie musisz mieć zbyt wiele funkcji czy wysokich parametrów, jednak gdy zamierzasz wykorzystywać go intensywnie kilka godzin dziennie to warto zainwestować w lepszy sprzęt, który da Ci wygodę pracy. Jeśli będziesz w tym dobry, to dość szybko jego koszt Ci się zwróci. Gdy rysujesz wyłącznie  z jednego miejsca – domu bądź biura – to można zastanowić się nad zakupem takiego tzw.“kombajnu”, który zajmuje dużo miejsca i jest ciężki, ale daje dużo fajnych możliwości jeśli chodzi o tworzenie efektownych grafik.

 

Warto, by dobrać sprzęt pod kątem tego, który będzie kompatybilny z innymi urządzeniami z których korzystasz. Nie oszukujmy się! Dużo lepiej jest gdy możesz synchronizować działania na różnych sprzętach niż bawić się w dodatkowe kable, przełączki itp.

 

Co z ceną tabletu graficznego? 

 

To nie jest tak, że zawsze tańsze tablety graficzne są o wiele gorsze. Warto sprawdzić, jakie wybrane przez Ciebie modele mają opinie.Pamiętaj jednak, że nie wszystkie tanie modele będą wystarczająco dobre, bo szkoda, żeby sprzęt, który nie nadąża za użytkownikiem zabierał frajdę z tworzenia notatek wizualnych. Jeśli zamierzasz profesjonalnie zająć się rysowaniem notatek wizualnych cyfrowo, to czasem warto kupić droższy sprzęt, bo on może dość szybko się zwrócić. 

 

Przy tworzeniu graphic recordingu ważne jest też dopasowanie do obecnych standardów na rynku. Z naszego doświadczenia – gdy pracujemy z klientami z całego świata, to często ekipy audiowizualne, które obsługują konferencje, czy wydarzenia są przyzwyczajone do pracy na systemach IOS, więc zdarza nam się pracować właśnie na sprzęcie Apple, by nie robić problemów organizatorom. 

 

Tablet graficzny dla osoby początkującej można znaleźć już nawet za 300 zł, a gdy zamierzasz korzystać z niego często i na tym zarabiać warto wziąć pod uwagę modele, które rozpoczynają się od 1300 zł, np. Samsung S6 Lite lub najmniejsze iPady z rysikami.  

 

A jak to jest z używanymi? Czy warto je kupować, czy lepiej nowy?

 

To zależy. Lepiej już mieć używanego iPada, niż najnowszy Wacom. Jeśli sprzęt jest z górnej półki, to zawsze warto rozważyć zakup używanego, ale nie decyduj się na zakup  najstarszej generacji, by nie było problemów z działaniem na najnowszych wersjach programów graficznych.

 

Jaka wielkość będzie odpowiednia?

 

Masz możliwość wyboru małych 10 calowych, a także ciut większe 12/13 calowe, które wielkością przypominają jak A4. Wtedy łatwiej się przerzucić z kartek, bo podobne proporcje, jednak jest to kosztem mobilności. I budżet mniejszy w tych mniejszych. Są jeszcze większe i te mogą przydać się do naprawdę obszernych, szczegółowych notatek. 

 

Polecane przez nas tablety graficzne:

 

 • Samsung S6 Lite
 • Samsung Galaxy T3
 • Microsoft Surface Pro 7
 • Wacom Intuos
 • iPad (zwłaszcza drugiej generacji) 

 

Aplikacje na tablet graficzny dla początkującego

 

Nie wszystkie sprzęty obsługują konkretne aplikacje, więc przede wszystkim przy wybieraniu aplikacji warto wziąć pod uwagę sam sprzęt. Ważne, by aplikacja, którą wybieracie miała warstwy, wtedy zdecydowanie wygodniej się pracuje

 

Procreate

 

Dostępny tylko w środowisku IOS – na iPad i iPhone. To program, który wykorzystuje zarówno tryb kolorów RGB jak i CMYK, czyli można tworzyć rysunki zarówno do internetu jak i do druku. Ale to jest program pikselowy, a to oznacza, że nie pracuje się na nim na krzywych i wektorach. To aplikacja płatna, płatność jednorazowa ok 50 zł.  W tej aplikacji możecie pracować w trybie prezentacji, dzięki czemu nie widać zmiany pędzli.

 

Autodesk SketchBook

 

Darmowa aplikacja, która jest naszym ulubieńcem. Dostępna prawie na wszystkie systemy (IOS, Windows, Android). Jest do ściągnięcia ze strony Autodesk (o tutaj). Warto zaznaczyć, że aplikacja desktopowa ma więcej funkcji. Jest to także program pikselowy. Warto od niej zacząć swoją przygodę ze sketchnotingiem, bo jest bardzo prosta w obsłudze i intuicyjna. 

 

Adobe Fresco

Dostępne w pakiecie Adobe. Wykorzystuje zarówno piksele jak i wektory. 

 

Co jeszcze warto mieć do rysowania na tablecie?

 

Pamiętaj, że z  rysikami też jest tak, że trzeba je dobierać do konkretnej osoby. Musi po prostu dobrze leżeć w ręce i być wygodny w użytkowaniu. Nie ma jednego właściwego wyboru. Czy do posiadanego tabletu trzeba dobrać rysik? Rysiki są bardziej podatne na docisk, bardziej precyzyjne i dzięki temu łatwiej się rysuje nawet najmniejsze elementy. Na rynku też są dostępne długopisy z gumeczką i na początku spokojnie można je wykorzystywać. Większość firm wypuszcza rysiki pasujące do tabletów. 

Nam do tworzenia notatek dobrze sprawdza się Apple Pencil – jest bardzo precyzyjny i w swojej codziennej pracy lubimy go używać.. 

Jest też na rynku rysik uniwersalny (np. Beseus), co też jest ciekawą opcją, choć nie ze wszystkimi sprzętami działa idealnie.

 

Polecane rysiki: 

 • Samsung S Pen – malutki, acz sprawny śmigacz do tabletów od Samsung
 • Apple Pen (najbardziej kochamy te starsze) – do tabletów od Apple
 • Surface Pen (kompatybilny z tabletami i laptopami Microsoft)

 

Warto też zainwestować w Etui, które się zgina i można ustawić tablet pod kątem oraz z miejscem na rysik. Dzięki temu masz wygodę pracy, A także zabezpieczenie przed uszkodzeniem zarówno dla tabletu jak i rysika. Ja swoje kupowałam na Amazonie zwracając uwagę na plastikowe wzmocnienia. 

 

Ciekawi Cię ten temat? Obejrzyj naszą rozmowę, w której dzielimy się nie tylko wskazówkami dotyczącymi wyboru tabletu, ale także prawdziwymi historiami związanymi z pracą na tablecie, wpadkami i możliwymi wyzwaniami.

 

Zostaw komentarz

O mnie

Agata Jakuszko Sobocka – psycholog, trener efektywnych notatek wizualnych, profesjonalna ilustratorka konferencyjna i facylitatorka graficzna. Pionierka myślenia wizualnego w Polsce. Poza tym przedsiębiorca i mama. Pomaga zrozumieć to co trudne w prosty sposób. Wykorzystuje swoją wiedzę psychologiczną do wspierania rozumienia i zapamiętywania u dzieci i dorosłych dzięki wykorzystaniu sketchnotingu. Stworzyła pierwszą szkołę myślenia wizualnego w Polsce – Akademię Sketchnotingu.

Draw the words
w mediach społecznościowych

Newsletter

Bądź na bieżąco z wizualnymi niusami.

Shopping Cart

Zapisy